5 клас
Тема: ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ
Мета: навчати дітей писати творчі перекази, добирати потрібний матеріал; розвивати зв'язне письмове мовлення п'ятикласників, логічне мислення, спостереження; формувати навички самоосвітньої діяльності учнів; сприяти виробленню в школярів уміння будувати висловлювання з елементами опису предмета; прищеплювати любов до української мови, народної творчості.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, пошукова діяльність, самостійна робота
Обладнання: текст переказу, кетяги калини, ілюстрації із зображенням калинового цвіту,калинових кущів восени та взимку, фотографії учнів.
ПЛАН УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Підготовча робота до творчого переказу.
ІV. Знайомство учнів з текстом переказу.
V. Самостійна робота
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
- Організація класу
- Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми й очікуваних результатів
Зверніть увагу на слово «творчий»! Від якого слова воно утворилося? (Творити)
Ось і ми будемо сьогодні творити. Кожний учень на уроці буде художником, письменником. Нам треба попрацювати над описом предмета.
Який ми будемо описувати предмет, підкаже загадка:
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду.
Звичайно, це калина. Сьогодні на уроці ми навчимося писати переказ із творчим завданням: написати переказ тексту розповідного характеру, ввівши в нього опис калини.
III. Збір необхідної інформації для написання переказу з творчим завданням. Підготовча робота.
- Звіт групи художників
- Робота з ілюстративним матеріалом шляхом бесіди
- Що зображено на малюнках?
- Порівняйте калинові ягідки, зображені на малюнках, із кетягами калини, принесеними вашою однокласницею.
3. Метод «мікрофон»
Пригадуємо вимоги до опису будь-якого предмета. На що слід звернути увагу, описуючи калиновий кущ?
- Форма ягід.
- Колір ягід.
- Як розміщені ягідки на гілочці.
- В яку пору року вони достигають.
- Які ягоди на смак.
4. Звіт пошукової групи
Учні зачитують підібрані матеріали з художніх творів, у яких подається опис калини.
5. Колективна робота
Бесіда за матеріалом, підібраним пошуковою групою.
- Якою постає калина серед зимового лісу?
- Як про це написав у щоденнику учень?
- Калина палахкотить весело.
- Чому ж калина палахкотить?
- Які в неї ягідки?
- На що схожі?
4. Гра «Збери речення»
Замість ліній учні разом з учителем підбирають потрібні слова й словосполучення, використовуючи свої грона.
- На зеленій гілочці, розгалуженій зверху, почіплялися (пурпурові намистинки, кров'янисті кульки, червоні ягідки).
- Розмістилися вони (купкою, віночком на тоненьких віточках,ніжках)
- Закінчується літо. З кожної гілочки на калині звисають (важкі червоні кетяги, соковиті червоні грона).
- Навіть коли випаде сніг, вони ще виграють на гілках (яскравими вогниками, веселими пломінцями).
7. Підбір потрібного лексичного матеріалу методом ґронування
Сьогодні центральним словом на уроці є слово «калина». З почутого, побаченого й прочитаного про калину спробуємо скласти своє гроно (асоціативний кущ), яке допоможе в нашій творчій роботі. {Учні самостійно фіксують стрілочками асоціативні ланцюжки.)
Калина Пломінці
Кульки Ягідки
Намистинки Віночок
Горять Краса
КАЛИНА
Червоніють Пурпурові
Кров’янисті Україна
Палахкотять Солодкі
Грона Гіркуваті
IV. Знайомство учнів з текстом переказу
1. Вступне слово вчителя
Про калину складено багато легенд. На попередніх уроках з цими легендами нас
ознайомила група фольклористів. Для переказу візьмемо легенду «Червона калина».
2. Виразне читання легенди вчителем
ЧЕРВОНА КАЛИНА
Колись на Україну нападали турки та татари. Усе нищили вони на своєму шляху, а дівчат і хлопців забирали в полон.
Одного разу хотіли забрати в полон першу красуню села. Дівчина почала тікати. І була б утекла, та, на лихо, зачепилася за дерево своїм
червоним намистом. Намисто розірвалося, посипались на землю червоні намистинки.
Забрали вороги красуню. А червоні намистинки зійшли, з них виросли прекрасні кущі з червоними ягідками. Назвали їх люди калиною.
З того часу й росте на землі цей чудовий кущ.
3. Робота над текстом переказу
- Про що говориться в легенді? Тема твору? {Народ розповідає, як з'явилися кущі калини)
- Чи можна стверджувати, що цей текст — розповідь? Доведіть свою думку.
- Чому вороги нападали на Україну? Якими були їхні наміри?
- Що трапилося з дівчиною, коли та тікала від ворогів?
- Що сталося з червоним намистом?
4. Робота над описом калинового куща
Робота у творчих групах.
Група 1
Якою є калина навесні? (Учні усно описують цвітіння калини.)
Група 2
Де ростуть калинові кущі? Чим є калина для українців?
Група З
Якою постає калина восени? Відповідаючи, використовуйте підібраний матеріал.
5.. Колективна робота
Робота над пам'яткою «Як працювати над переказом».
1. Прочитайте, прослухайте уважно текст.
2. Визначте його тему й основну думку.
3. Поділіть текст на частини і дайте їм заголовок.
4. З'ясуйте значення та правопис незрозумілих слів, розстановку розділових знаків.
5. Підберіть матеріал для творчого завдання. Продумайте, як його ввести в переказ.
6. Перекажіть текст, дотримуючись плану.
7. Пам'ятайте про вимоги до мовлення.
6.Повторне ознайомлення з текстом
1. Творче завдання
Написати докладний переказ тексту.
Ввести до тексту опис калини.
2. Колективна робота. Складання плану.
Орієнтовний план переказу
- Ворожий напад.
- Втеча дівчини.
- Розірване намисто.
- Калиновий кущ:
а)де росте калина;
б)форма і колір ягід;
в)як розміщено ягоди на гілочці.
5. Калина — символ України.
V. Самостійна робота
Написання переказу з творчим завданням
VІ. Підсумок уроку
1. Колективна робота. Обговорення якості творчої роботи з точки зору
змісту, виконання творчого завдання, мовного оформлення.
2. Відповіді на запитання, що виникли під час роботи над переказо
із творчим завданням.
3. Рецензування та оцінювання робіт однокласниками.
VІІ. Домашнє завдання
Повторити правила.
|