Тема. Інтонація речень зі звертаннями. Синтаксичний розбір речень зі
звертаннями.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про звертання і розділові
знаки при них; виробити вміння виконувати синтаксичний розбір
речень, ускладнених звертаннями; розвивати пам’ять і навички
виразного читання; виховувати інтерес до поетичної творчості
В.Сосюри, любов до рідного краю.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, виконання різноманітних вправ
Обладнання: роздатковий матеріал, дошка, схеми, тлумачний словник,
портрет поета, виставка книг В.Сосюри.
ПЛАН УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІV. Узагальнення і закріплення вивченого про звертання.
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя.
Українська поезія щедра на таланти, на щирих і задушевних поетів, серед яких і наш земляк Володимир Миколайович Сосюра. Коли згадуєш його ім’я, відразу постає в уяві білопінне цвітіння садів, «солодкий дух акацій», «золоті поля», «васильки у полі», терикони шахт, димарі у небі, - і вся, вся наша сонячно усміхнена Україна. Її безмежно любив, голубив і ніжив у своїх піснях незабутній поет. Зі словами любові звертається він до своєї Батьківщини, свого народу.
І сьогодні на уроці ми будемо повторювати тему «Звертання» саме на матеріалі поезій Володимира Миколайовича Сосюри.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Робота біля дошки.
- Виразно прочитати уривки з поезій В.Сосюри.
- Якими почуттями до рідного краю вони сповнені?
- Поставити потрібні розділові знаки, обґрунтувати доцільність вживання їх у поданих реченнях. Усно визначити види звертань.
Розквітне світ, як ти моя Вітчизно
що ми знесли до зір на крилах бур,
і всі краї не будуть жити різно,
щоб стать навік єдиними, як мур.
«Вітчизні»
Як передать Донбас твою красу і силу
і подвиги в труді синів твоїх ясних,
що в боротьбі за мир незламні мають крила
й упевненість в ході для сонячних доріг.
« Як передать Донбас твою красу і силу»
Для щастя всіх о мила Батьківщино
все віддають старі і молоді,
і руки нам продовжили машини,
озброїли нам думи у труді.
«Для щастя всіх о мила Батьківщино…»
Хмарини хмарини небес кораблі
за вами я піснею лину.
Безсмертя достойний лиш той на землі,
хто любить свою Батьківщину.
«Хмарини хмарини небес кораблі…»
Робота зі словником.
- За тлумачним словником з’ясувати значення слів мури, незламний, озброїти.
Бесіда з учнями
- Що називається звертанням?
- Які звертання називають непоширеними, а які – поширеними?
- Якими частинами мови можуть бути виражені звертання?
- У якому відмінку найчастіше вживаються іменники, якими виражено звертання? Навести приклади.
- Які розділові знаки ставлять у реченнях зі звертанням?
- Чи є звертання членом речення?
ІV. Узагальнення і закріплення вивченого про звертання.
- Колективна робота.
- Записати речення, зробити синтаксичний розбір їх за поданим планом.
( один учень працює біля дошки, решта виконують завдання в зошитах)
Послідовність синтаксичного розбору
речення зі звертанням
- Загальна характеристика простого речення:
- За метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне);
- За емоційним забарвленням (окличне, неокличне)
- За будовою (просте, складне);
- За наявністю головних членів речення(двоскладне, односкладне);
- За наявністю другорядних членів речення (поширене, непоширене);
- За наявністю пропущених членів речення (повне, неповне);
- За наявністю ускладнень(ускладнене звертанням і не тільки).
- Назвати спосіб вираження звертання.
- Визначити його стилістичну роль.
- Побудувати схему речення зі звертанням.
|
Друзі любі мої, діти праці і сонця орлині,
вас не марно зростив у вітрах і у зорях Донбас.
«Лист до земляків»
Ні сміху, ні співів, мій друже, не треба.
Хай слово багнетом сія!
«Гнів»
Линь же, моя пісне юності й любові,
і весною линьте в серці сніг і мла!
«Догорає вечір…»
Не шуми, зажурена тополе,
над розгоном огнених доріг.
«Не шуми, зажурена тополе…»
Місто наше, місто любе,
як же я тебе люблю!
«Ніби в райдузі панелі…»
- Самостійна робота
- Прочитати поезію В.Сосюри, виписати звертання.
- Визначити вид їх, пояснити розділові знаки.
(Кожен учень дістає окремий роздрук тексту, з яким працює)
Я так люблю тебе, мій краю,
красу твоїх степів і гір!
Тебе душа моя вітає
прибоєм трав і сяйвом зір.
Сопілки звуком світанковим,
вечірнім співом цвіркуна…
Вклоняюсь я твоїм дібровам,
моя радянська сторона!
Щаслива даль синіє й сяє…
О краю мій, моя блакить,
тебе душа моя вітає,
що в пісню вилилась в цю мить.
«Я так люблю тебе, мій краю…»
- Робота у групах.
- Прочитати поетичні уривки, на місце крапок дібрати з довідки звертання.
- З якими закликами і до кого звертається поет у своїх творах?
Так сяй же, сяй,……, як прапор, пурпурово,
як сонце угорі, що не потоне в млі,
щоб передать могло моє од серця слово
всю велич і красу донецької землі!
Я звертаюсь до вас,………………….,
крізь пожарів злий гук, крізь удари невпинні гармат,
щоб велику любов передати рядками малими,
до усіх, що в цей час захищають наш зоряний сад
«Лист до земляків»
……..!..........! Ти в нас, як крик, як рана!
О, скільки сил дає твоя сумна земля!
«Неокласикам»
………..! як ми тебе любили,
як слухали тебе в полоні юних мрій!
У пам’яті моїй триває років сила
твій тихий карий зір і кашель твій сухий.
«Учитель»
Довідка. Учитель мій, життя, Вкраїно, квіте мій, земляки-побратими.
- Творча робота.
- Скласти речення зі звертаннями, поданими в довідці попереднього завдання.
- Поетична хвилина.
- Перебудувати рядки з поезії В.Сосюри так, щоб з’явилися звертання.
Яка прекрасна осінь у Карпатах!
Тут пам’ять Довбуша іще жива…
Немов застигли в споминах крилатих
Багряно-жовті дерева.
«Яка прекрасна осінь у Карпатах!»
За рідний край віддать готові
Вони свою гарячу кров.
О, де б знайти такої мови,
Щоб передать до них любов?
«Якої огненної мови знайти мені…»
- . Підсумок уроку.
Бесіда з учнями.
- З якою інтонацією потрібно читати речення зі звертанням?
- Як ви думаєте, в яких стилях найчастіше вживаються звертання?
- Для чого в художніх творах (зокрема поетичних) письменники використовують звертання? (Пояснити на прикладі поезій В.Сосюри)
VІ. Домашнє завдання.
Скласти твір – мініатюру, уводячи в речення поширені й непоширені звертання, на тему: « Безсмертя достоїн лиш той на землі, хто любить свою Батьківщину" ( В.Сосюра)
|